Pred prvým napustením vody
Pravidelným používaním prípravkov Mastersil zaistíme kompletnú starostlivosť o vodu vo vašom bazéne po celý rok.Pred uvedením do chodu je nutné bazén dôkladne vyčistiť od usadenín a organických nečistôt k tomuto účelu slúži prípravok Gelový čistič.
Skôr ako napustíme vodu do bazéna, musíme sa rozhodnúť, či budeme vodu v priebehu sezóny dezinfikovať pomocou chlórových alebo bezchlórových prípravkov. Výhodou bezchlórových, tj. kyslíkových prípravkov je, že voda nimi ošetrovaná, nie je cítiť chlórom, nedráždi oči ani sliznicu. Jeho nevýhodou je vyššia nákupná cena a náročnosť na presné a pravidelné dávkovanie. Prechod z jedného spôsobu dezinfekcie na druhý v priebehu sezóny je možný, no však je nutné prestať dávkovať prípravok na dobu 3-5 dní. V tejto dobe je potrebné udržovať hodnotu pH na hodnote 7,2-7,6 a preventívne pridávať dvojnásobné množstvo prípravku proti riasam Mastersil Algicid .
Správne ošetrenie vody po napustení bazéna
Po prvom napustení ošetrite vodu prípravkom Mastersil Chlór-Start alebo Mastersil Chlór- Sok (v prípade napúšťania v priebehu niekoľkých dní vodu v bazéne ošetrujte priebežne). Ošetrenie sa najlepšie vykonáva pri zapnutom filtračnom zariadení. Po 1-2 dňoch zmerajte hodnotu pH (kontrola kyslosti) testerom a upravte ju do predpísaného rozmedzia 7,2-7,6 pomocou prípravku Mastersil pH+ alebo Mastersil pH- podľa predpísaného návodu. Zároveň vykonajte kontrolu obsahu chlóru, či je v predpísanom intervale 0,3-0,5 mg/l. V prípade nedostatku doplňte obsah chlóru na hranicu bezpečného kúpania pomocou prípravku Mastersil Chlór-Sok. V prípade prebytku chlóru bazén nepoužívajte a počkajte pokiaľ sa obsah chlóru samovoľne nezníži pod hornú hranicu uvedeného intervalu.
Pravidelná údržba
Na priemernú a bez údržbovú dezinfekciu bazénovej vody je určený prípravok Mastersil Chlór Tablet, prípadne modernejší variant prípravok Mastersil Multiplex Tablet. Jedná sa o 200g tablety vysoko účinného dezinfekčného prostriedku, ktoré sa po vložení do plaváka postupne rozpúšťajú a tým vodu priebežne dezinfikujú a chránia pred vznikom rias, pri použití Multiplex Tablet naviac vyzrážajú nečistoty a stabilizujú chlór. Jedna tableta je schopná za bežných podmienok ochránit bazén o objeme 25m3 po dobu 5-7 dní. Na zaistenie správneho a efektívneho účinku je nutné dodržiavat pH bazénovej vody v rozmedzí 7,2-7,6. Na zvýšenie kyslosti (zníženie hodnoty pH) použite prípravok Mastersil pH- a na zníženie kyslosti (zvýšenie hodnoty pH) použite prípravok Mastersil pH+ podľa návodu. V pravidelných týždenných intervaloch kontrolujte obsah chlóru vo vode. Kontrolu vykonávajte častejšie v prípade veľkého počtu kúpajúcich sa a tiež počas teplých a slnečných dní, kedy sa chlórové prípravky nadmerne vyčerpávajú. Obsah chlóru sa stanovuje pomocou testeru a mal by byt v intervale 0,3-0,5 mg/l. Korekciu vykonávajte prípravkom Mastersil Chlór Sok. Prípravok Mastersil Chlór- Stabil stabilizuje uvoľnený chlór vo vode, čím predlžuje účinok chlórových dezinfekčných prostriedkov a zároveň zabraňuje nepríjemnému chlórovému zápachu nad hladinou. Jeho použitie doporučujeme najmä počas slnečných a horúcich dní, keď vplyvom zvýšenej teploty a UV žiarenia dochádza k nadmernému rozkladu všetkých chlórových dezinfekčných prípravkov. Na zaistenie priezračnej vody pridávajte Mastersil Vločkovač alebo Mastersil Krištáľ, ktorý na seba viaže rozptýlené nečistoty a tie sa potom veľmi ľahko zachytávajú vo filtračnom zariadení. V prípade veľkého zataženia bazéna a vysokej intenzity slnečného žiarenia je vhodné na prevenciu proti riasam použiť prípravok Mastersil Algicíd.
Dezinfekcia vody na báze aktívneho kyslíka
Pri použití prípravkou na báze aktívneho kyslíka je možné zvoliť buď pevný Oxi šok, alebo tekutý Oxi šok, ktoré sa dávkujú tak , aby sa hodnota aktívneho kyslíka zistená Bazénovým oxitesterom pohybovala v rozsahu 8 – 15 mg/l. Pri ustálenej prevádzke je nutné merať koncentráciu aktívneho kyslíka jeden až dvakrát týždenne, v období tepla častejšie.Pri meraní koncentrácie aktívneho chlóru aj aktívneho kyslíka je nutné vždy skontrolovať a prípadne upraviť hodnotu pH.
Zaistenie bazénu na dlhší čas bez používania
Ak sa rozhodnete bazén dlhšiu dobu nepoužívat (napríklad počas dovolenky), tak je nutné aj počas tejto doby chrániť bazénovú vodu pred rastom baktérií a rias. Najprv upravte hodnotu pH na ideálnu hodnotu medzi 7,2-7,6 pomocou prípravku Mastersil pH+ alebo Mastersil pH- a potom dajte do plavákového dávkovača trojnásobné množstvo tabliet prípravku Mastersil Multiplex Tablet, taktiež je možné použit prípravok Mastersil Zazimovač. Bazén zakryte plachtou a zabezpečte, aby bolo filtračné zariadenie spustené každý deň. Pred začiatkom opätovného používania skontrolujte a upravte hodnotu pH a obsah voľného chlóru.
Zelená voda
Pri vzniku rias, ktoré môžu spôsobovať zelené, hnedé alebo žlté sfarbenie bazénovej vody, klzké a mazlavé dno a steny bazénu a nepríjemný zápach vody, je vhodné použiť vysoko účinný prostriedok Mastersil Algicid, ktorého účinkom nastane zahubenie rias. Časť mŕtvych rias je zachytená na filtri, ostatné sa odstránia vyvločkovaním. V teplom období a pri intenzívnejšom používaní bazéna je vhodné ako preventívne opatrenie proti riasam použiť Mastersil Chlór šok,blesk chlór alebo Oxi šok / podľa používania chlórovej , alebo kyslíkovej chémie/.
Voda je organicky znečistená a zapácha
Po kúpaní väčšieho počtu ľudí, alebo pri inom organickom znečistení je nutné v záujme zdravého kúpania jednorázovo dezinfikovať vodu v bazéne pomocou prípravku Mastersil Chlór-Šok. Tento prípravok rýchlo doplní hladinu chlóru na hranicu bezpečného kúpania (0,3-0,5 mg/l) a tým udržiava vodu zdravotne nezávadnú bez nepríjemných zápachov. Prípravok odporúčame kombinovať so stabilizátorom Mastersil Chlór-Stabil.
Zakalená voda
Pri výskyte zákalu vody v bazéne sa pokúsime najskôr zistiť príčinu. Napríklad pri vysokom pH môže dochádzať k vyzrážaniu mikroskopických čiastočiek anorganických látok – v tom prípade pomôže úprava pH. Ďalšie zákaly môžu vzniknúť rozptýlením jemných mechanických nečistôt, alebo organických zlúčenín – v tom prípade sa doporučuje použiť tekutý prípravok Mastersil Kryštál alebo pevný prípravok Mastersil Vločkovač, ktoré spôsobia zhluknutie nečistôt vo forme vločiek. Tie sa potom ľahko zachytia na filtri alebo klesnú na dno bazéna, odkiaľ sa môžu odstrániť vysávačom. Pokiaľ použijeme prípravok, čo je tabletový vločkovač, bude dochádzať k dlhodobému vyvločkovaniu nečistôt a nastane zvýšenie účinnosti pieskovej filtrácie. Pre vyčistenie pieskových a kartušových filtrov je vhodné aspoň raz do mesiaca použiť Čistič filtrov, ktorý odstraňuje z filtra organické aj anorganické nečistoty a tým zvyšuje účinnosť filtrácie.Základom čistej vody v bazéne je výkonná piesková filtrácia a neustála kontrola hodnôt obsahu chlóru a pH, a to pomocou testerov . Ďalej je nutné neustále dávkovanie prípravku Mastersil Algicíd na prevenciu proti tvorbe rias.
Voda zapácha chlórom
Skontrolujte hodnotu pH a prípravkami Mastersil pH+ alebo Mastersil pH- ju upravte na požadovanú hodnotu 7,2-7,6. Následne aplikujte prípravok Mastersil Chlór-Stabil podľa návodu.
Pália Vás oči alebo pokožka
To je spôsobené nesprávnou hodnotou pH. Skontrolujte hodnotu pH a prípravkami Mastersil pH+ alebo Mastersil pH- ju upravte na požadovanú hodnotu 7,2-7,6.
Zazimovanie bazéna
Na konci sezóny najprv odpustíme vodu pod skimmer a spätné trysky. Steny bazéna očistíme prípravkom Mastersil Gelový čistič.Skontrolujte a prípadne upravte úrovne chemického zloženia vody. Hodnota pH by sa mala pohybovať v rozmedzí 6,8–7,6 a množstvo chlóru by malo byť 0,3–0,5 mg/l. Správne hodnoty ľahko zmeriate pomocou bazénového testera. K prípadnej úprave zloženia vody použite prípravky pH plus alebo pH mínus a Chlór šok. Je nutné, aby po úprave bežala filtrácia dovtedy, než sa voda premieša (min. 24 hodín). . Do vody, ktorá zostala v bazéne pridáme prípravok Mastersil Zazimovač, ktorý zabráni tvorbe rias a vzniku zákalu v zimnom období. Za pomocou zimného dilatačného plaváka zaistíte bezpečné zazimovanie bazéna. Dĺžka plaváka je cca 40 cm. Plaváky je možné za seba spájať. Jednotlivé dilatačné plaváky sa spájajú do radu za sebou, aby rozdelili bazén na uhlopriečne polovice. Plavák je vybavený pieskovou záťažou. Spájanie plavákov za pomoci plastových háčikov. Po zakrytí plachtou je bazén pripravený na zimu.
Tvrdosť vody v bazéne
Ak používate tvrdú vodu (napr. studničnú), môže v dôsledku vysokého obsahu minerálov dôjsť k ich vyzrážaniu a tieto zrazeniny potom spôsobujú vo vode zákal. Podľa druhov minerálov sa objaví buď hnedý zákal - vysoký obsah železa a mangánu alebo biely zákal - vysoký obsah vápnika a horčíka. Na odstránenie upravte hodnotu pH do požadovaného rozmedzia prípravkami Mastersil pH+ alebo Mastersil pH- a potom pridajte Mastersil Blokátor tvrdosti, ktorý vyviaže z vody nežiadúce minerály, ktoré by mohli spôsobiť prípadné zafarbenie. Zapnite filtráciu a vodu filtrujte, kým zákal nezmizne.
0–4 dGH / 0–70 ppm ...veľmi mäkká voda
4–8 dGH / 70–140 ppm ...mäkká voda
8–12 dGH / 140–210 ppm ...stredne tvrdá (polotvrdá) voda
12–18 dGH / 210–320 ppm ...tvrdá voda
18–30 dGH / 320–530 ppm ...veľmi tvrdá voda
Alkalita
Celková alkalita predstavuje súhrn bázických látok rozpustených vo vode, ktoré zabraňujú náhlym zmenám pH. Ideálna hodnota sa pohybuje v rozmedzí 80-120mg / l. Príliš nízka alkalita môže spôsobiť kolísanie pH, nízke pH, koróziu kovových dielov, dráždenie očí, zelený zákal vody.Príliš vysoká alkalita môže spôsobiť vysoké pH, nemožnosť porovnanie pH, mliečny zákal vody.Zvýšenie alkality možno dosiahnuť použitím prípravku Alkalita.Zníženie alkality je podstatne zložitejšie, musí sa upraviť pH vody na hodnotu 4-5. Takto nízke pH je veľmi nepriaznivé pre všetky kovové časti bazéna a preto sa v praxi táto metóda príliš nepoužíva. Mastersil Alkalita slúži k zvýšeniu hodnoty alkality vody a stabilizáciu pH .Napomáha tým k zníženiu spotreby prípravkov pre úpravu pH a zvyšuje účinnosť dezinfekčných prípravkov. Používa sa pri chlórových aj kyslíkových úpravách vody.
Viazaný chlór
Viazaný chlór vzniká reakciou voľného chlóru s organickými nečistotami. Vyššia koncentrácia viazaného chlóru spôsobuje dráždivosť vody a nepríjemný zápach po chlóre. Je možné tomu predísť viacerými spôsobmi. Vodu v bazéne je možné nariediť, ale tento spôsob je časovo aj ekonomicky náročný. Druhý spôsob je superchlorácia. Táto metóda spočíva v tom, že hladinu voľného chlóru je treba zvýšiť na úroveň 10 krát vyššiu ako je normálna hladina voľného chlóru. Príklad: je nameraná koncentrácia voľného chlóru 0,6 mg/l , celkový chlór je 1,1 mg/l to znamená, že vo vode je obsah viazaného chlóru 1,1 – 0,6 = 0,5 mg/l. Pre odstránenie škodlivého viazaného chlóru je treba vodu prechlórovať aspoň na 5 mg/l. Pri tomto procese sa viazaný chlór opäť rozloží na voľný chlór a plynný dusík, ktorý z vody vyprchá. Viazaný chlór je škodlivý a pôsobí na človeka ako karcinogén. Ľudia, ktorý pravidelne nemerajú množstvo dezinfekcie a pH vody, hazardujú so svojim zdravím do budúcna !!!