Dezinfekcia bazénovej vody soľou
Rozhodnite sa pre dezinfekciu vody vo vašom bazéne
Ak vlastníte bazén, určite viete, že si jeho údržba vyžaduje používanie chémie. Aby bol váš bazén hygienicky čistý a zdravotne nezávadný, je potrebné ho pravideľne dezinfikovať. Na dezinfekciu bazéna môžete použiť hneď niekoľko prostriedkov. Medzi najvyužívanejšie patria štandardný bazénový chlór, peroxid vodíka alebo menej agresívna bazénová soľ. Pokiaľ si dáte vhodne poradiť špecializovanou bazénovou firmou pri tvorbe a starostlivosti o váš bazén, môžete si ho užívať takmer bez starostí (resp. s minimálnou starostlivosťou). Je potrebné rešpektovať riešenie navrhnuté špecialistami a použiť vhodné typy bazénových doplnkov. Každá stojatá voda, či už ide o malý okrúhly alebo veľký plavecký bazén, je živnou pôdou pre tvorbu mikroorganizmov a rias. Treba mať preto na pamäti pravidelnú dezinfekciu a starostlivosť o váš bazén. Len tak sa totiž môže stať miestom príjemného odpočinku, ktorý vám bude robiť radosť, nie starosti.
Ošetrovanie vody pomocou soli
Všetko je založené na prírodnom procese. Na to aby bol váš bazén dokonale čistý, budete potrebovať tri základné zložky: vodu, soľ a elektrickú energiu. Solinátor je dômyselné zariadenie na úpravu bazénovej vody. Jeho hlavnou funkciou je rozklad molekúl bazénovej soli a ich transformácia na aktívny chlór. Počas tohto deja vznikajú aj ozón a kyslík, ktoré majú rovnako priaznivé dopady na čistotu vody. Celý proces elektrolýzy ochraňuje bazén pred mikroorganizmami prostredníctvom dezinfekčných činidiel, ktoré vznikajú v dôsledku elektrochemickej reakcie. . Bazénová soľ bez tohoto prístroja síce jemne zmäkčuje pokožku a má preukázateľné antiseptické účinky, vodu v bazéne však nedezinfikuje. . Soľ totiž sama o sebe dezinfekčné účinky nemá.
Mnohým ľuďom hneď napadne, že ide o bezchlórovú technológiu. Ale opak je pravdou. Používanie slanej vody v bazéne je chlórový systém, takže ak ste ho chceli využívať, pretože ste alergickí na chlór, tak to nie je dobré riešenie, hoc takto vyprodukovaný chlór je menej dráždivý pre váš organizmus a je pomerne čistý. No stále je to iba chlór.A nečakajte ani, že takto udržiavaný bazén pomocou soli bude mať liečivé až blahodarne účinky na vaše telo. V obmedzenej forme sa nájdu, ale určite nebudú dosahovať tie z morskej vody, pretože slanosť je asi 10krát nižšia ako v mori. Pre porovnanie napríklad koncentrácia soli v Jadranskom mori je 3,8%, čo predstavuje 38kg soli na 1m³ (1000 litrov) vody.
Výhody slanej vody v bazéne
Nízke prevádzkové náklady. Ušetríte na výdavkoch za ošetrenie vody, pretože peniaze vynaložené pri tomto spôsobe sanitácie sú nepomerne nižšie ako u bazénovej chémie.
Pohodlne zlikvidujete vírusy, baktérie aj riasy a nemusíte používať nebezpečné chemikálie, ktoré by sa mohli dostať do rúk detí.
Medzi pozitíva môžeme započítať aj zníženie chlórového zápachu, voda je oveľa príjemnejšia a vytvára dojem ako by ste boli pri mori. Voda bude menej agresívna pre ľudský organizmus, takže napríklad otvorenie očí pod vodou bude neporovnateľne príjemnejšie.
Soľ do bazéna je vhodnou alternatívou dezinfekcie bazéna. Na rozdiel od bežného chlóru neprodukuje nepríjemný zápach a nevysušuje pokožku ani vlasy.
Soľ do bazéna je vhodnou alternatívou dezinfekcie bazéna. Na rozdiel od bežného chlóru neprodukuje nepríjemný zápach a nevysušuje pokožku ani vlasy. Je omnoho šetrnejšia k vášmu telu a nemá žiadnu výraznú vôňu ani chuť. Bazénová soľ je vo vyššej koncentrácii vhodná najmä pre ľudí s kožnými problémami, akými sú ekzémy, akné, lupienka či psoriáza. Soľ taktiež priaznivo pôsobí na horné dýchacie cesty, čím uľavý aj alergikom a astmatikom.
Nevýhody slanej vody v bazéne
Soľ do bazéna obsahuje vysoký obsah chloridov, ktoré agresívne pôsobia najmä na nerezové časti bazéna (rebríky a iné príslušenstvo). V bazéne nesmú byť prítomné žiadne prvky zo štandartnej nerezovej ocele (AISI 304), nutné je použiť zariadenie doporučené pre chod v slanej vode.
Slovenská legislatíva totiž presne stanovuje hodnoty, pri ktorých sa odpadová voda nesmie vypúšťať do čističky odpadových vôd.
Udržiavanie pH pri používaní soli
Nemusíte sa báť, že aplikáciou soli sa bude pH výrazne meniť. Pri tomto priebehu vzniká hypocholiritan, ktorý má neutrálne pH. Pri slanej vode je dokonca možná, mierne zvýšená hodnota pH, pretože čistiaca funkcia je aktívna aj pri vyššom pH.
Dávkovanie soli
Dávkovanie soli 0,4-0,5 % 4-5 kg na 1000 litrov
Pre porovnanie napríklad koncentrácia soli v Jadranskom mori je 3,8%, čo predstavuje 38kg soli na 1m³ (1000 litrov) vody.